Hård konkurrans på kvalet i Påsksladden

0
80

Nu är säsongen officiellt igång, skulle man kunna säga. Påsksladden körs idag på Bilsport och Custom mässan i Jönköping. Vädret på Elmia är varierande och kallt, men solen är framme – utan att värma ordentligt dock.

Pawel Korpulinski under Påsksladden 2018. Foto: Christer Hägglund, Driftzone

Kvalet har nu klarats av och det var många vassa körningar som publiken fick se, detta borgar för en väldigt intressant och jämn tävling, när elimineringarna kommer igång senare under kvällen.

Tabellen nedan visar kvalresultatet och vi ser Pawel Korpulinski i toppen, men Mathias Johansson fick samma poäng, Kim Fors trea med 89 poäng, Jim Olofsson fyra med 88.67 poäng och Henrik Isaksson med 88.33 poäng rundar av topp 5 i Kvalet.

Kvalresultat
KvalplatsStart nrNamnQ1Q2Best score
174Pawel Korpulinski88.3390.3390.33
268Mathias Johansson90.3384.6790.33
36Kim Fors76.6789.0089.00
458Jim Olofsson80.3388.6788.67
539Henrik Isaksson79.3388.3388.33
667Mårten Stångberg65.6786.6786.67
724Tony Averstedt63.3386.3386.33
823Michael Andersson86.000.0086.00
916Anders Hay0.0083.3383.33
107Henrik Johansson81.6781.0081.67
1117Linus Joensuu0.0080.0080.00
1214Andreas Magnusson61.6777.3377.33
1332Pontus Naeslund72.000.0072.00
1434Thomas Nyqvist70.3366.6770.33
1545Henrik Åkeson67.6757.6767.67
1656Mikael Svensson0.0063.6763.67
1741Emil Vikman60.6754.6760.67
1821Alexander Fröding60.000.0060.00
1929Christian Erlandsson59.330.0059.33
2092Jonathan Borgström7.0055.3355.33
2140Calle Linnarsson0.0047.3347.33
2212Tim Gummeson0.0038.6738.67
239Patrik Nygren0.000.000.00
2410Joakim Grahn0.000.000.00
2513Tobias Andersson0.000.000.00

 

Mathias Johansson under Påsksladden 2018. Foto: Christer Hägglund, Driftzone

Topp 16 går vidare till stegen, denna del av tävlingen börjar 19.45.

Text: Henrik Andersson, Driftzone
Bilder: Christer Hägglund, Driftzone

Henrik Andersson
Skribent - Fotograf - Filmare. Jag kommer att skapa material till Driftzone, men vem är jag då? En kille som har stort intresse för motorsport och fotografering. Har varit intresserad av motorsporten så länge jag kan minnas.